Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

20 marca młodzież z Wojewodzina przeprowadziła wyjątkowo akcję brookcvossingu wśród uczniów Gimnazjum w Danówku. Idea „uwalniania książek” powstała w 2003 roku i ma na celu promowanie czytelnictwa. Uwalnianie książek daje innym szansę na ich przeczytanie. Najbardziej popularne formy bookrossingu to pozostawianie książek w dowolnym miejscu publicznym, np. w parku, restauracji, pociągu, autobusie.
Uczniowie z Wojewodzina (Mateusz Drzazgowski, Dariusz Karwowski, Adam Gawędzki, Kinga Rydzewska) wraz z pomysłodawczynią – p. W. Czaplicką, dołączyli do akcji uwalniania książek w zaskakującej formie happeningu. Reklamowanie czytelnictwa wśród młodszych kolegów zawierało elementy zaskoczenia i zabawy. Tajemnicze postaci w pelerynach bezpośrednio kojarzyły się z ulubioną przez ludzi młodych literaturą fantasy.

Spotkanie z nimi miało na celu „uwolnienie” podczas konkursowej zabawy, przywiezionych z Wojewodzina książek. Gimnazjaliści odpowiadali na podchwytliwe pytania zakapturzonych postaci, np. Kto napisał „Zemstę” Aleksandra Fredry?, Jak miał na imię Zośka z „Kamieni na szaniec”? i w nagrodę otrzymywali książkę lub nagrodę pocieszenia, czyli cukiereczek. W atmosferze dobrej zabawy „uwolniono” 16 książek, wśród nich nie tylko klasykę literacką, ale też takie hity, jak „Zmierzch” S. Meyer.