Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zaszczyt, satysfakcja i inne miłe uczucia towarzyszą nam, gdy czytamy podziękowania od Środowiska Powstańców Warszawskich, których przedstawicieli gościmy rokrocznie w internacie Zespołu Szkół w Wojewodzinie.
Przewodniczący Zarządu Środowiska II Batalionu „Odwet” i I Szwadronu Strzelców Motorowych, kpt. Stanisław Pawłowski, człowiek zasłużony dla ojczyzny, niezwykle serdeczny, bohater narodowy jest przyjacielem naszej szkoły.

Na warszawskiej Ochocie, przy ul. Wawelskiej 28 znajduje się pomnik w formie głazu z napisem „W tym miejscu 1 sierpnia 1944 roku żołnierze Armii Krajowej Batalionu Szturmowego „Odwet” Szwadronu Strzelców Motorowych rozpoczęli walkę o niepodległą wolną Polskę”
W przeciwieństwie do sławnych i zapisanych w historii takich batalionów jak „Parasol” czy „Zośka”, mało kto dziś wie i pamięta o istnieniu i losach II Batalionu Szturmowego „Odwet” – tak brzmiała nazwa oddziału liczącego 650 żołnierzy. Blisko połowa z nich zginęła podczas Powstania Warszawskiego. Obecnie nie istnieje pełna lista żołnierzy tego bohaterskiego batalionu. Podstawowym zadaniem jednostki w Godzinie „W” było natarcie na koszary SS przy ul. Rakowieckiej oraz koszary wojsk przeciwlotniczych od strony Pola Mokotowskiego. Koszary niemieckie były bardzo dobrze uzbrojone i otoczone drutem kolczastym i sześcioma gniazdami ckm-ów. Mimo słabego uzbrojenia powstańcom udało się zająć niemieckie koszary, ale kompania poniosła duże straty.
Bohaterstwo Polaków z tamtych trudnych czasów wspominają przedstawiciele Środowiska Powstańców Warszawskich. Cieszymy się, że w hołdzie walczącym możemy Ich gościć w Wojewodzinie.

Elżbieta Karwowska