Wojewodzin 52
19- 200 Grajewo
tel./fax. 86-272-22-31
INTERNAT - tel. 0-86 272-31-80 (w dni robocze)
szukaj na stronie:

Zespół Szkół w Wojewodzinie

Zapraszamy w nasze progi...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
 • Technik Architektury Krajobrazu

  Technik Architektury Krajobrazu

 • Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej

  Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej - Nowość

 • Technik Hotelarstwa

  Technik Hotelarstwa

 • Technik Weterynarii

  Technik Weterynarii - Nowość

 • Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych

  Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych

 • Technik Budownictwa

  Technik Budownictwa

 • Technik Rolnik

  Technik Rolnik

 • Zasadnicza Szkoła Zawodowa

  Zasadnicza Szkoła Zawodowa

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Przez cały rok szkolny 2017/2018 w naszej szkole odbywała się zbiórka baterii i nakrętek PET. Uczniowie świadomi problemów ochrony środowiska z chęcią brali udział w tym wydarzeniu. Dzięki ich pomocy udało się zebrać 160 kg korków i 70 kg baterii. Korki były zbierane na rzecz Sebastiana Zawistowskiego, byłego ucznia naszej szkoły, aby pomóc pokryć chociaż częściowo koszty leczenia jego choroby. Serdecznie dziękujemy panu Zenonowi Bagińskiemu, który przetransportował materiały z naszej szkoły do skupu surowców wtórnych w Prostkach.

Sylwia Chrzanowska i Kamila Grzymała


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Od 07.05. do 25.05.2018 roku żywieniowcy i hotelarze doskonalą swoje umiejętności zawodowe i językowe podczas praktyk zawodowych, zorganizowanych przez zagranicznego partnera przyjmującego - w Wilnie.
Młodzież naszej szkoły ma zagwarantowany transport, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wyżywienie oraz pełną opiekę pedagogiczną swoich nauczycieli i pedagogów z krajów goszczących.
Przed wyjazdem stażyści uczestniczyli w specjalnym kursie z przygotowania językowego, kulturowego i pedagogicznego, ułatwiającym pobyt za granicą.
Jak widać na zamieszczonych zdjęciach, pogoda sprzyja poznawaniu kultury, atrakcji turystycznych, historycznych, obyczajów i tradycji naszych wschodnich sąsiadów.
Odbycie zagranicznych staży potwierdzone będzie certyfikatami Europass, które są znane i uznawane przez pracodawców w całej Unii Europejskiej.

Elżbieta Karwowska

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Musicie od siebie wymagać, choćby inni od Was nie wymagali” – te mądre słowa J. Pawła II o odpowiedzialności za własne życie stały się mottem przewodnim uroczystego apelu z okazji pożegnania uczniów klas maturalnych – IVTŻB i IV TRH.
Dzień 27 kwietnia 2018 roku był szczególny w naszej szkoły – najstarsi uczniowie zostali najmłodszymi absolwentami Zespołu Szkół w Wojewodzinie. Pani DyrektorZdzisława Choynowska, podsumowując czteroletnią naukę, zwróciła uwagę na wyjątkowe zaangażowanie ich w życie szkoły, szczególną zażyłość między uczniami klas równoległych i między wychowankami i wychowawcami. Właściwe relacje zaowocowały tym, że młodzież ta ukończyła szkołę średnią, pokonując różne problemy. Ich obecność w szkole była zauważalna w wielu dziedzinach – nauce, sporcie, wybranym zawodzie, działalności społecznej. Najlepsi uczniowie nagrodzeni za naukę, zachowanie i zaangażowanie to: Natalia Grzymała, Teresa Maciorowska, Aleksandra Gryczkowska, Tomek Cwalina, Aleksandra Matysiak, Kamil Danowski, Urszula Wronko, Adam Gawędzki.
Nagrodzeni zostali również uczniowie za najwyższy wynik egzaminu zawodowego z wszystkich kwalifikacji – Kamil Danowski, Aleksandra Matysiak, Edyta Czyżewska, Aleksandra Gryczkowska, Mariusz Organek.
Wśród tegorocznych absolwentów byli także mistrzowie carvingu i najlepsi w sporcie, w tym również grupa dziewcząt, które wywalczyły I miejsce w licealiadzie województwa podlaskiego w unihokeju.
Elementem części oficjalnej było też przekazanie Sztandaru ZS w Wojewodzinie – nowy poczet sztandarowy reprezentują: Kuba Downar, Paulina Ardzińska i Małgorzata Walicka. Tegoroczni maturzyści złożyli uroczyste ślubowanie. Potem były jeszcze pokrzepiające słowa ks. Roberta Mieczkowskiego, podziękowania od przedstawicieli rodziców i wystąpienie uczniów klasy III TRH, którzy w pięknym montażu słowno – muzycznym przekazali swoim starszym kolegom najpiękniejsze życzenia szczęścia i pomyślności w dorosłym już życiu.
Przemiłym akcentem tego spotkania były podziękowania maturzystów, indywidualne dla każdego nauczyciela, z cennym pamiątkowym certyfikatem uznania. Potem podziękowania dla wychowawców, wzruszające słowa wdzięczności i… spotkania klasowe – te wyjątkowe i te ostatnie w takim gronie. Dziękujemy z całego serca i trzymamy za Was kciuki na egzaminach maturalnych.

Elżbieta Karwowska


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W piątek 20.04.2018 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z p. E. Haponik właścicielką księgarni "Alfa". Uczniowie uczestniczący w tym spotkaniu zapoznali się z nowościami  rynku wydawniczego i księgarskiego. Zaprezentowana została różna literatura dostępna w księgarni. Uczniowi wypowiadali się na temat zainteresowań i oczekiwań czytelniczych.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W środę 18 kwietnia 2018r. 50 - osobowa grupa uczniów z naszej szkoły nie pojawiła się na lekcjach. Dokładnie o godzinie 8.00 rano klasy III TRH i IV TRH oraz 12 osób z młodszych roczników wyruszyły w podróż do Warszawy. Bezpośrednią inspiracją do wyjazdu były wcześniejsze zdarzenia tzn. udział w międzyklasowym konkursie czytelniczym „Wojewodziński proces o „Lalkę”, w którym nagrodą za zajęcie I miejsca były bilety do teatru ufundowane przez Radę Rodziców. Zwycięzcy - kl. III TRH zaprosili na wycieczkę swoich konkursowych przeciwników, aby wyrazić podziękowanie za wspólną zabawę i uznanie dla wyrównanego poziomu rywalizacji. Wyjazd miał więc również charakter pojednawczo-integracyjny. Doskonałą okazją do wspominania wspólnych zmagań konkursowych było zwiedzanie Warszawy szlakiem bohaterów „Lalki” B. Prusa. W związku z tym wędrowaliśmy ulicą Krakowskie Przedmieście, aby zobaczyć miejsce, w którym mógłby być ulokowany słynny sklep Wokulskiego. Widzieliśmy tablicę, która upamiętnia „ostatniego romantyka” - Ignacego Rzeckiego, pomimo że jest to postać fikcyjna. Oprócz miejsc powiązanych z powieścią B. Prusa mieliśmy też możliwość przyjrzenia się innym ważnym obiektom w centrum stolicy, takim jak: Pałac Prezydencki, Belweder, Uniwersytet Warszawski, Grób Nieznanego Żołnierza czy też niedawno odsłonięty Pomnik Ofiar Smoleńskich. Spacer po Warszawie zakończył się wizytą w Łazienkach Królewskich. Piękna, wiosenna aura i urokliwe widoki w parku pozwoliły odpocząć i zregenerować siły przed pełnym wrażeń wieczorem w Teatrze Współczesnym. Oczekiwanie na rozpoczęcie spektaklu „Hamlet” w reżyserii M. Englerta, w którym tytułową rolę miał zagrać Borys Szyc, już samo w sobie było ekscytujące. Jednak emocje jeszcze bardziej wzrosły, gdy okazało się, że będziemy go oglądać w towarzystwie Pary Prezydenckiej - Bronisława i Anny Komorowskich. Czterogodzinna adaptacja sceniczna dramatu Szekspira okazała się prawdziwą ucztą duchową. Nawet osoby najbardziej sceptycznie nastawione do teatru musiały przyznać, że to przedstawienie wzbudzało zainteresowanie, śmieszyło i skłaniało do refleksji, zaskakiwało ciekawymi kreacjami aktorskimi, czego potwierdzeniem były długie owacje ze strony publiczności. Podróż powrotna zakończyła się ok. godz. 2.30. To był naprawdę bardzo miły dzień i życzmy sobie jeszcze więcej tak udanych spotkań z Kulturą.

Katarzyna Bielińska

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Paulina Zyskowska z kl. III TŻ została laureatką w XXII Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej na etapie diecezjalnym, który odbył się 18 kwietnia w Łomży. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół średnich z całej diecezji łomżyńskiej. W części piesmej i w części ustnej zajęła II miejsce i tym samym została zakwalifikowana do etapu ogólnopolskiego, który już w czerwcu w Niepokalanowie. Gratulujemy, życzymy powodzenia i dalszych sukcesów.

Mizińska Barbara


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Pasja do rolnictwa, a szczególnie do narzędzi i maszyn rolniczych stała się inspiracją dla chłopców z klasy 3TR. Postanowili oni zmienić wygląd pracowni zajęć praktycznych z zakresu rolnictwa przez namalowanie na ścianach obrazów traktorów - John Deere i URSUS. Praca wymagała wysiłku i czasu, przez kilka spotkań uczniowie tworzyli swoje dzieło szkicując i malując, dobierając paletę kolorów tak, aby odzwierciedlała oryginał. Nad całym projektem czuwał p. Piotr Manturo. Zamieszczone zdjęcia w pełni oddają postęp prac i zaangażowanie uczniów, sami ocenicie…

Ryszard Rogiński


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Krew jest potrzebna codziennie, w dużych ilościach, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego nie udało się wytworzyć syntetycznie. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie. Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg chorób. Co 15 sekund ktoś potrzebuje krwi, dosłownie każdy może uratować komuś życie. Wystarczy podarować krew. Jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom poszkodowanym. Krwiodawca to człowiek, który w sensie dosłownym ratuje życie. Mając to na względzie w poniedziałek 16 kwietnia w naszej szkole już poraz drugi w tym roku szkolnym odbyła się akcja krwiodawstwa. Do akcji włączyło się 19 uczniów, a 16 z nich oddało swoją krew. W sumie udało się nam zebrać 7,2 litra krwi. Wśród honorowych dawców znaleźli się: KLIKNIJ LINK

Monika Kowalczuk - opiekun szkolnego koła PCK


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Uczennice III klasy Branżowej Szkoły I stopnia Karolina Kotowska i Patrycja Karpińska zajęły I miejsce w Wojewódzkim Konkursie „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy” w kategorii – kucharz, zorganizowanym przez Podlaską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku. Sprawdzian wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych odbył się w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie w dniu 11.04.2018r. O tytuł najlepszego kucharza rywalizowali uczestnicy z 8 jednostek OHP z terenu województwa podlaskiego. Zadaniem praktycznym było wykonanie kremu marchewkowo-imbirowego z czarnuszką i oliwą dyniową oraz roladek wieprzowych z warzywami i serem korycińskim w sosie z suszonymi pomidorami na puree ziemniaczano-chrzanowym z surówką z buraczków. Zadania konkursowe oceniane były przez komisję pod przewodnictwem pana Macieja Tomaszewskiego szefa kuchni Restauracji „Sztuka Mięsa” w Białymstoku. Równolegle do zmagań kucharzy odbył się Wojewódzki Konkurs Wiedzy z Zakresu Prawa Pracy i Przepisów BHP. W tej kategorii najlepszym okazał się uczeń klasy II BS I Patryk Kozikowski. Udział w konkursie pozwolił młodzieży sprawdzić poziom własnej wiedzy i posiadanych umiejętności zawodowych oraz dodał odwagi i pewności siebie przed właściwym egzaminem kwalifikacyjnym, który odbędzie się po zakończeniu praktycznej nauki zawodu.

Teresa Maciorowska – komendant HP w Grajewie


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

We wtorek 10.04.2018r. historia (książka?) zatoczyła koło. Dzisiaj po raz kolejny promowaliśmy czytelnictwo wśród gimnazjalistów z Danówka. To właśnie tam, trzy lata temu, zaczęliśmy naszą przygodę z tą akcją. Było tak, jak dawniej - uczniowie chętnie odpowiadali na nasze pytania i tak jak dawniej za dobrą odpowiedź rozdawaliśmy książki.
Jak wiecie - wszystko, co dobre szybko się kończy. Tak i w tym przypadku trzy lata minęły w oka mgnieniu. Niestety, jest to już ostatnia akcja, w której brałem udział. Chciałbym bardzo podziękować Annie Grzymkowskiej i Mateuszowi Malinowskiemu za wspólne akcje, ale też za pomoc w ich przygotowaniu. Trzymam za Was kciuki i uważnie będę śledził dalsze poczynania.
Z całego serca dziękuję też p. kierownik Wioletcie Annie Czaplickiej, która zawsze trzymała rękę na pulsie i była pomysłodawcą tych akcji.

Maturzysta - Adam Gawędzki


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W środę 28 marca 2018 r. na trasach biegowych Zespołu Szkół w Wojewodzinie został rozegrany XVII Memoriał im. Wojciecha Rogowskiego w Drużynowych Biegach Przełajowych, który był jednocześnie eliminacjami powiatowymi do Półfinału Województwa Podlaskiego.
W obecnej edycji Memoriału wystartowały 33 drużyny reprezentujące gimnazja i szkoły podstawowe powiatu grajewskiego (300 uczestników - rekord frekwencji!!!). Memoriał organizuje młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół w Wojewodzinie.
Wspaniałe nagrody, wysoki poziom sportowy imprezy, dobra organizacja samych zawodów, przeprowadzany na otwarciu ceremoniał olimpijski sprawiają, że Memoriał stał się imprezą bardzo popularną w środowisku kultury fizycznej w naszym województwie. Pomysłodawcą tej imprezy są nauczyciele wf Zespołu Szkół w Wojewodzinie.
Cele rywalizacji to m.in. uczczenie pamięci zasłużonego nauczyciela, trenera i działacza kultury fizycznej oraz popularyzacja biegów przełajowych. W ramach Memoriału zostały rozegrane Igrzyska szkół podstawowych i gimnazjalnych Powiatu Grajewskiego w Drużynowych Biegach Przełajowych.

Wyniki Adobe Reader *pdf

Krzysztof Wencek


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

27 marca rozegrana została IV kolejka spotkań w II Lidze piłki siatkowej chłopców. Gospodarzem turnieju był ZS w Ostrożanach-doświadczona drużyna, uczestnik rozgrywek od dobrych kilku lat. W pierwszym spotkaniu, właśnie z gospodarzami, odnieśliśmy zasłużone zwycięstwo 2:1. Po przegranym pierwszym secie, zaczęła funkcjonować zagrywka i po krótkim czasie gry nasza drużyna wróciła na właściwe tory wygrywając całe spotkanie.
W drugim meczu naszym przeciwnikiem był dobrze dysponowany ZS w Ciechanowcu. Pierwszy set padł naszym łupem dość gładko (25:17). Podrażnieni rywale w drugiej odsłonie wzmocnili zagrywkę i blok dlatego zasłużenie zwyciężyli. O wyniku końcowym decydował tiebreak, który na długo zostanie zapamiętany przez licznie zgromadzoną młodzież w hali. Przy niekorzystnym dla nas wyniku (12:7) kontuzji doznał kapitan naszej drużyny-Mateusz Stelmaszyński. Uraz kostki wykluczył go z dalszej gry. Mimo niesprzyjających okoliczności i ogłuszającego dopingu kibiców drużyna ZS w Wojewodzinie doprowadziła do remisu (15:15). Niestety bardzo dobry serwis graczy z Ciechanowca przesądził o końcówce seta i całym spotkaniu, które należało do rywali.
Dziękuję wszystkim zawodnikom za godną, waleczną postawę na boisku i życzę szybkiego powrotu do zdrowia. 5 kwietnia w ramach V kolejki spotkań, gościć będziemy zespoły: ZSOiZ Czyżew i ZSZ Wysokie Mazowieckie.

Skład drużyny ZS w Wojewodzinie:
1. Adam Gawędzki
2. Dawid Chojnowski
3. Jonatan Kropiewnicki
4. Mateusz Stelmaszyński
5. Erwin Suszczyński
6. Konrad Lenkiewicz
7. Damian Drozdowski

Link do tabeli wyników:
www.pwszs.bialystok.pl/doc/licealiada/tabele_wynikow_ps_ch.pdf

Łukasz Choynowski


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Dzisiaj po raz pierwszy odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 4 w Grajewie. Nasza akcja i tym razem odbiła się pozytywnym echem wśród młodzieży. Gimnazjalistom najbardziej podobało się bezceremonialne przerywanie lekcji, a na przerwie chętnie odpowiadali na nasze pytania. Prawidłowa odpowiedź była nagradzana książką. Rozdaliśmy dziś trzydzieści książek - zarówno lektur jak i beletrystyki. Tym razem wystąpiliśmy w zmienionym składzie. Mianowicie dołączyli do mnie Anna Grzymkowska oraz Mateusz Malinowski.
I wiecie co… nie uwierzycie… spotkaliśmy wielkanocnego zajączka J

Adam Gawędzki

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W czwartek 22.03.2018 r. w Grajewskim Centrum Kultury odbyły się miejskie eliminacje do 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Już od kilku lat uczniowie naszej szkoły powracają z tego konkursu ze znaczącymi osiągnięciami, jednak tegoroczny sukces przekracza najśmielsze oczekiwania. Wszyscy wojewodzińscy uczestnicy zostali nagrodzeni !!! Przyszło im rywalizować z godnymi przeciwnikami z Liceum Ogólnokształcącego w Grajewie. Jury niejednokrotnie podkreślało wysoki poziom prezentacji. Tym bardziej więc cieszy fakt, że występy naszych uczniów zostały tak bardzo docenione.
Największy sukces odniósł Kamil Perkowski z kl. III TRH – zajął zaszczytne I miejsce, a tym samym zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego. Warto przypomnieć, że jego wcześniejsze wystąpienia w ubiegłych latach zawsze były przez komisję zauważane, nagradzane i chwalone. Cieszę się, że te systematyczne postępy zostały zwieńczone tak spektakularnym osiągnięciem.
Równie wielkim powodem do dumy są laureaci II miejsca ex aequo – Sofia Dodis z kl. III TRH oraz Jakub Downar z kl. II TŻB. Fakt, że oboje znaleźli się na podium, tuż za zwycięzcami, dobitnie wskazuje na potrzebę uhonorowania tych wystąpień. Najwidoczniej jury było pod dużym wrażeniem i nie chcąc nikogo skrzywdzić , ulokowało ich na równorzędnie wysokiej pozycji. Nie ukrywam, że taki werdykt niezwykle satysfakcjonuje oraz dowodzi wyjątkowości i niemałego talentu naszych uczestników.
Na szczególne słowa uznania zasługuje też Aleksandra Wnęk z kl. III TRH, która otrzymała wyróżnienie, co oznacza, że i jej prezentacja bardzo spodobała się komisji.
Nie pozostaje mi nic innego, jak jeszcze raz wyrazić ogromne zadowolenie i podkreślić, ze niezmiennie jestem z Was wszystkich bardzo dumna.

Serdecznie gratuluję i dziękuję za współpracę -  Katarzyna Bielińska


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

"Nauczyciel postrzega ucznia jako całość, pomagając mu budować pewność siebie i podnosząc jego samoocenę"
 B. Cage

Uczniu, przyjdź do pedagoga, gdy:
- jesteś samotny czujesz, że nikt Cię nie rozumie;
- chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem;
- chciałbyś komuś pomóc, ale nie wiesz w jaki sposób;
- masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić;
- podziel się każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.

Godziny pracy: (pokój nr 38)

Poniedziałek  9:00 – 13:00
Środa             9:00 – 14:00
Czwartek     11:30 – 15:30

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Potrzebujesz pomocy?

116 111telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Pod tym numerem anonimowo i bezpłatnie każdy młody człowiek może uzyskać pomoc i wsparcie. Skorzystaj z bezpłatnej pomocy telefonicznej. Zasady: anonimowo, bezpłatnie, dyskretnie.

112 - numer alarmowy pod który możesz zadzwonić, gdy znajdziesz się w niebezpieczeństwie i będziesz potrzebował pomocy ze strony policji, straży pożarnej lub pogotowia.

801 12 00 02 - Niebieska Linia. To telefon dla osób, które są ofiarami przemocy w rodzinie lub mają informacje o osobach doświadczających takiej przemocy w swoich domach. Połączenie z numerem 801 12 00 02 jest płatne tylko za pierwszy impuls, wg stawek operatora. Linia jest czynna od poniedziałku do soboty, w godzinach od 8 do 22 oraz w niedziele i święta w godzinach od 8 do 16.

800 12 01 48 - „Zatrzymaj przemoc” (numer bezpłatny).

800 100 100 - telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci. Pomoc i wsparcie dla rodziców, których dzieci doświadczają zagrożeń online.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Dzień Języków Obcych – tradycyjnie obchodzony w naszej szkole pierwszego dnia wiosny jako rywalizacja między klasami, w tym roku znów ukazał Wasz młodzieńczy zapał, niezwykłą kreatywność i przede wszystkim… TALENT.
Tegoroczni maturzyści – uczniowie klas: IV TRH i IV TŻB postanowili połączyć siły i występowali jako jeden zespół – klasy maturalne, uzyskując najwyższy wynik 187 punktów w klasyfikacji końcowej, ale werdyktem jury zostali nieoficjalnymi zwycięzcami.
Uczniowie klas rywalizowali się w następujących konkurencjach:
I – wiosna (przebranie); II – mam talent; III – piosenka; IV – taniec; V – przebranie za najciekawsze postaci z krajów obcojęzycznych.
Prowadzącymi uroczystość byli też maturzyści – Ola Nowogrodzka i Kamil Karwowski, okazali się znakomitymi konferansjerami, spontanicznie i taktownie relacjonując przebieg zdarzeń.
W pierwszej kokurencji zwyciężyła klasa III TŻB, w tym roku upersonifikowana Wiosna okazała się być postawnym mężczyzną w kwiaciastym garniturze, który zachwycił wszystkich swym nietuzinkowym wyglądem… no i jeszcze ta biedronka…
Uczniowie naszej szkoły prezentowali różne talenty, ale w tej dyscyplinie zwyciężyła klasa II TŻB, popisując się talentem poetyckim. Chłopcy z klasy II TRH okazali się zwycięzcami w konkurencji tańca, ich charakteryzacja „czerwonowłosych filipinek”robiła wrażenie nie tylko na jury. Zwycięzcami przebrania okazali się maturzyści – aż pobłękitniało w sali od ich niebieskich charakteryzacji, nie zabrakło też Gargamela i żywego Klakiera.
Najwięcej emocji wzbudziła ostatnia konkurencja – rywalizacja sportowa, a szczególnie przeciąganie liny… Zwyciężyła tu klasa III TRH, po długiej walce najpierw z maturzystami, a następnie z klasą ITŻB.
W ogólnej punktacji zwyciężyła klasa III TŻB, drugie miejsce zajęli uczniowie klasy II TŻB, a trzecie II TRH, ale ten wspólnie spędzony czas ukazał ,że wszyscy uczestnicy dzisiejszych, wiosennych zmagań mogą czuć się zwycięzcami wspaniałych pomysłów i dobrej zabawy.
Gratulujemy!

Elżbieta Karwowska


Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Informacja o wyborze oferty z uzasadnieniem

Protokół udzielenia zamówienia na transport Wojewodzin-Wilno-Wojewodzin

Zajęcia pedagogiczne

W dniu 16.03.2018 r. odbyły się zajęcia pedagogiczne w ramach przygotowania do staży. Uczestnicy projektu pogłębiali swoje umiejętności komunikacji interpersonalnej, ćwiczyli właściwe zachowanie się i rozwiązywanie sytuacji trudnych; motywowali się do osiągnięcia celu – jak najlepszego wykorzystania czasu stażu do zdobycia umiejętności zawodowych. Zajęcia prowadziła p. Wioletta Czaplicka pełniąca funkcję doradcy zawodowego  w szkole.

Zajęcia językowe przygotowujące do staży w Wilnie

Zakończył się cykl zajęć z języka angielskiego w ramach przygotowania do odbywania staży w Wilnie w maju 2018 r. Uczniowie klasy III Technikum uczący się w zawodach: technik hotelarstwa i żywienia i usług gastronomicznych pogłębiali swoją znajomość branżowego języka związanego z hotelarstwem i gastronomią.

Spotkanie z przygotowania kulturowego do zagranicznych staży w Wilnie

W dniu 18.12.2017r. odbyło się spotkanie z uczestnikami projektu „Zagraniczne staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół w Wojewodzinie” w ramach przygotowania kulturowego.
W związku z tym, że staże uczniowie odbędą w ośrodkach gastronomiczno-hotelarskich na Litwie jest to działanie szczególnie ważne, aby uczniowie mogli łatwiej odnaleźć się w nowych dla nich warunkach pracy i nauki.

Projekt zagranicznych staży realizowany jest ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Podczas spotkania przedstawione zostały przez Partnera zagranicznego projektu - Global Ideas:
- informacje o Litwie i Wilnie;
- specyfice regionu oraz jego kulturze, zwyczajach, języku;
- przedstawione zostały przez partnera zagranicznego propozycje miejsc staży w Wilnie;
- przedstawione została oferta kulturowa uczestnikom staży z której mogą skorzystać podczas czasu wolnego;
- przeprowadzono rozmowy indywidualne z każdym z uczestników projektu mające na celu lepsze dopasowanie kompetencji możliwości uczniów z oczekiwaniami i potrzebami przedsiębiorców na Litwie.

Spotkanie informacyjne przygotowujące do staży zagranicznych w Wilnie

W dniu 05.12.2017r. odbyło się spotkanie informacyjne z uczestnikami projektu „Zagraniczne staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół w Wojewodzinie” realizowanego przez Zespół Szkół w Wojewodzinie, ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Podczas spotkania przedstawione zostały przez kadrę zarządzającą projektem:
- główne cele i założenia projektu;
- sprawy organizacyjne związane z realizacją staży zagranicą;
- doświadczenia poprzedniej grupy z pobytu na stażach w Wilnie;
- przedstawiono partnera zagranicznego oraz propozycje miejsc stażu w Wilnie.


Lista uczniów zakwalifikowanych do udziału w projekcie

Protokół z posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej

Powolanie Komisji Rekrutacyjnej

Rekrutacja do II części projektu rozpoczęta!

Rozpoczęła się rekrutacja uczestników do udziału w drugiej części projektu realizowanego przez Zespół Szkół im. ks. Jana Krzysztofa Kluka w Wojewodzinie dofinansowanego z Funduszy Europejskich „Zagraniczne staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół w Wojewodzinie” w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Celem projektu jest:
- podniesienie poziomu kluczowych kompetencji i umiejętności praktycznych,
- podniesienie innowacyjności i internacjonalizacji Zespołu Szkół w Wojewodzinie. Projektem są objęci uczniowie Technikum kształcący się w zawodach: technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Realizacja projektu rozłożona jest na dwa kolejne lata szkolne; w maju ubiegłego roku staże odbywała pierwsza, 20- osobowa grupa uczniów.
W maju 2018 r. na takie staże wyjadą wyłonieni podczas rekrutacji, uczniowie obecnej klasy trzeciej Technikum.
Korzyści jakie odniosą uczniowie realizujący zagraniczne staże to:
- każdy uczestnik otrzyma oficjalny dokument EuropassMobility, wystawiony zgodnie z międzynarodowymi wymogami – w formie dwujęzycznej (polski i angielski). EuropassMobility potwierdzający realizację Europejskiej Ścieżki Kształcenia Zawodowego, stanowiący doskonały dowód zdobytych umiejętności praktycznych i językowych. Dwujęzyczna forma dokumentu pozwoli stażystom w skutecznym poszukiwaniu pracy nie tylko na rynku lokalnym (podlaskim) ale również i poza granicami Polski. Dokument ten umożliwi każdemu uczniowi, jako obywatelowi Europy lepszą prezentację kwalifikacji i umiejętności zawodowych.
- rozwinięcie umiejętności posługiwania się branżowym językiem angielskim w kontaktach z gośćmi hotelowymi,
- zdobycie certyfikatu potwierdzającego odbycie stażu wystawionego przez zakład pracy,
- zdobycie wiedzy o walorach turystycznych Litwy i regionu,
- zapewnienie zakwaterowania, kosztów podróży.
Dofinansowanie projektu z UE: 301 456,12 zł

Zdzisława Choynowska – dyrektor Zespołu Szkół w Wojewodzinie

Staże zrealizowane

W dniach od 8 do 26 maja 2017 roku uczniowie realizowali staże zagraniczne w Wilnie w ramach projektu „Zagraniczne staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół w Wojewodzinie” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Miejsca odbywania staży zostały starannie dobrane, są to renomowane obiekty hotelowe i gastronomiczne w Wilnie:

UAB Vilnvarsa in Vilnius (Lithuania),
Ratonda Centrum Hotels in Vilnius (Lithuania),
Artis Centrum Hotels in Vilnius (Lithuania),
UAB Kelioniyviesbuciai in Vilnius (Lithuania).

Zajęcia pedagogiczne w ramach przygotowania do staży w Wilnie

W dniu 20.03.2017 r. odbyły się zajęcia pedagogiczne w ramach przygotowania do staży. Uczestnicy projektu pogłębiali swoje umiejętności komunikacji interpersonalnej, ćwiczyli właściwe zachowanie się i rozwiazywanie sytuacji trudnych; motywowali się do osiągnięcia celu – jak najlepszego wykorzystania czasu stażu do zdobycia umiejętności zawodowych.

Zajęcia językowe przygotowujące do staży w Wilnie

Zakończył się cykl zajęć z języka angielskiego w ramach przygotowania do odbywania staży w Wilnie. Uczniowie klasy III Technikum uczący się w zawodach: technik hotelarstwa i żywienia i usług gastronomicznych pogłębiali swoją znajomość branżowego języka związanego z hotelarstwem i gastronomią.

Spotkanie z przygotowania kulturowego do zagranicznych staży w Wilnie

W dniu 17.01.2017r. odbyło się spotkanie z uczestnikami projektu „Zagraniczne staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół w Wojewodzinie” w ramach przygotowania kulturowego.
W związku z tym, że staże uczniowie odbywać będą w ośrodkach gastronomiczno-hotelarskich na Litwie jest to działanie niezbędne, aby uczniowie mogli łatwiej odnaleźć się w nowych dla nich warunkach pracy i nauki. Projekt zagranicznych staży realizowany jest ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Podczas spotkania przedstawione zostały przez Partnera zagranicznego projektu - Global Ideas:
- informacje o Litwie i Wilnie;
- specyfice regionu oraz jego kulturze, zwyczajach, języku;
- przedstawione zostały przez partnera zagranicznego propozycje miejsc stażu w Wilnie oraz kulturowej oferty podczas czasu wolnego uczestników staży;
- przeprowadzono rozmowy indywidualne z każdym z uczestników projektu mające na celu lepsze dopasowanie kompetencji możliwości uczniów z oczekiwaniami i potrzebami przedsiębiorców na Litwie.

Spotkanie informacyjne przygotowujące do staży zagranicznych w Wilnie

W dniu 12.12.2016r. odbyło się spotkanie informacyjne z uczestnikami projektu „Zagraniczne staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół w Wojewodzinie” realizowanego przez Zespół Szkół w Wojewodzinie, ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Podczas spotkania przedstawione zostały przez kadrę zarządzającą projektem:
- główne cele i założenia projektu;
- sprawy organizacyjne związane z realizacją staży zagranicą;
- przedstawiono partnera zagranicznego oraz propozycje miejsc stażu w Wilnie.

O projekcie
Regulamin Rekrutacji Uczestników
Powołanie Komisji Rekrutacyjnej
Protokół z posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej
Lista osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Rok 2018 został ogłoszony przez Komisję Europejską – Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. W ciągu roku na terenie całej Europy odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Dzisiejszy, piątkowy apel, przygotowany przez uczniów klasy III TŻB wraz z wychowawczynią, p. Eweliną Jagłowską, wskazał, że my w Wojewodzinie jesteśmy na bieżąco i znamy swą europejską tożsamość.
Przedstawienie miało wiele treści edukacyjnych, ukazanych w przystępnej, przyjemnej dla oka i ucha, formie. Piękne słowa „Ody do Radości” F. Schillera przypomniały nam o humanistycznym przesłaniu kulturowych osiągnięć Europejczyków. Wirtualna i kulinarna podróż do wybranych krajów europejskich przypominała różnice kulturowe i uświadomiła bogactwo dorobku intelektualnego. To była niezwykła lekcja na temat dorobku kulturalnego Europy i to Wy, uczniowie, byliście prowadzącymi… a my , nauczyciele – słuchaczami. Oświadczamy, że słuchaliśmy uważnie i ze zrozumieniem.

Elżbieta Karwowska

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Nabór na rok szkolny 2018/19 rozpoczęty

Kandydatów do naszych szkół: Technikum i Branżowej Szkoły I Stopnia uprzejmie informujemy, że ustaliliśmy terminarz postępowania rekrutacyjnego. Prosimy o wykonywanie kolejnych kroków wg instrukcji, usprawni to naszą pracę przy rekrutacji.
Formularz podania (wniosku) można pobrać poniżej, ale też są dostępne gotowe druki w sekretariatach waszych szkół (dostarczyliśmy je dzisiaj).

Serdecznie zapraszamy codziennie w godzinach od 7.00 do 15.00.

Zarządzenie nr 5 w sprawie rekrutacji - Adobe Reader *.pdf

Załącznik do zarządzenia nr 5 z terminami przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego - Adobe Reader *.pdf

Podanie do pobrania - Adobe Reader *.pdf

Ulotka informacyjna - Adobe Reader *.pdf

KONTAKT:

Tel. 86-272-22-31
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.zs.wojewodzin.pl

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

„Naprawdę jaka jesteś nie wie nikt…” - takie było główne przesłanie apelu przygotowanego przez uczniów klasy I TŻB, pod kierunkiem wychowawczyni,
p. Moniki Kowalczuk.
Uczniowie zaprezentowali różne formy sceniczne, przedstawienie kostiumowe (bohaterowie biblijni – Adam i Ewa, kosmita, Model kobiety), taniec, współczesny monodram (rozważania mężczyzny „Gdybym był kobietą…”) i elementy kabaretu. Całość wystąpienia wieńczyła puenta, że kobieta jest istotą jedyną w swoim rodzaju i nieodgadnioną.
Młodzież zadeklarowała, że 8 marca – popularnie zwany Dniem Kobiet, tak naprawdę jest Świętem Kobiet, temu świętowaniu poświęcone był to znakomite wystąpienie uczniów klasy pierwszej, piękne życzenia, kwiaty i poetyckie słowa piosenek sławiące kobiety.
DZIĘKUJEMY!!!

Elżbieta Karwowska


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Cztery uczennice z Branżowej Szkoły I stopnia, będące uczestnikami Hufca Pracy w Grajewie, w dniach 18 luty – 03 marca 2018r. brały udział w zagranicznym stażu zawodowym zorganizowanym przez Podlaską Wojewódzka Komendę Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku w ramach Programu Erasmus+ Kształcenie i Szkolenie Zawodowe. Projekt „Młodzi stolarze, murarze i kucharze z Podlasia na zagranicznym stażu zawodowym” finansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Dwutygodniowy staż odbywał się w Zakładzie Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina i Brandenburgii we Frankfurcie nad Odrą. Uczniowie nauki zawodu kucharz mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu w doskonale wyposażonych warsztatach gastronomicznych oraz zapoznać się z niemiecką kulturą pracy. Wyjazd uczniów za granicę poprzedziło 60 godzinne szkolenie językowo - kulturowe, które pozwoliło na opanowanie podstawowych terminów i zwrotów z dziedziny gastronomii oraz słownictwa ogólnego niezbędnego w codziennej komunikacji. W czasie wolnym od zajęć dziewczęta wraz z innymi uczestnikami stażu z Hufca Pracy w Łomży, Zambrowie i Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie zwiedzały Frankfurt nad Odrą i Berlin, m.in.: Bundestag i Muzeum Mercedesa. Podczas pobytu na stażu w Niemczech uczestnicy projektu zdobyli specjalistyczne kompetencje zawodowe oraz nabrali odwagi i otwartości na nowe wyzwania.

Komendant Hufca Pracy w Grajewie – Teresa Maciorowska


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Dwanaście zespołów ze szkół średnich o profilu gastronomicznym w Mońkach, Wysokiem Mazowieckim, Janowie, Niećkowie, Rudce, Wojewodzinie, Sejnach, Łomży, Ostrożanach, Bielsku Podlaskim, Sokółce i Suwałkach w poniedziałkowy poranek 5 marca rozpoczęło rywalizację w Podlaskiej Akademii Kulinarnej w Białymstoku. Sygnał do rozpoczęcia rywalizacji dał Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.
Zmagania młodych podlaskich kucharzy oceniało jury pod przewodnictwem Karola Okrasy, jednego z najbardziej znanych polskich szefów kuchni, który także jest fundatorem nagrody głównej w konkursie – stażu w ekskluzywnej restauracji.
Zespół Szkół im. Ks. Jana Krzysztofa w Wojewodzinie reprezentowały uczennice klasy III technikum: Paulina Zyskowska i Katarzyna Wróblewska. Dziewczyny zajęły III miejsce; przed nimi uplasowały się tylko zespoły ze szkół w Suwałkach i Sokółce. W podsumowaniu Karol Okrasa mocno zaznaczył, że pomiędzy tymi trzema zespołami różnice punktowe były minimalne i dlatego zdecydował, że również zdobywcy II i III miejsca również odbędą staż w jego restauracji. Sukces uczennic jest również sukcesem zawodowym nauczyciela – p. Beaty Urbańskiej, która przygotowywała je do udziału w konkursie.
Wspaniałe, kształcące wydarzenie, powód do dumy dla dziewcząt, nauczyciela i Szkoły!

Zdzisława Choynowska - dyrektor ZS w Wojewodzinie

Więcej informacji o konkursie i relacje video na: www.wrotapodlasia.pl

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Warszawski proces o lalkę został uwieczniony w powieści B. Prusa, ale na upamiętnienie zasługuje też wojewodziński proces o „Lalkę”. Do zdarzenia doszło 28.02.18r, czyli w dniu, w którym w Pałacu Prezydenckim została zainaugurowała ogólnopolska akcja „Narodowe czytanie 2018”. Przypadek ??? Dokładnie wtedy w naszej szkole miał być rozsądzony spór o to, która klasa dokładniej zna treść „Lalki” B. Prusa. Stronami w sprawie były: kl. III TR-H i kl. IV TR-H. Rywalizacja przybrała formę międzyklasowego konkursu. Uczestnicy przygotowali wcześniej pytania wraz z cytatami z powieści i aż do dnia konfrontacji utrzymywali je w tajemnicy przed konkurencją. Zestawy zadań z obu klas zostały publicznie włączone do wspólnej puli, po to by wyłaniać kolejne pytania poprzez losowanie. Konkurs składał się z czterech rund. Najpierw odpowiadała każda osoba, później szybszy uczestnik, następnie odbyła się runda mistrzów, a na koniec rywalizacja całych klas. Okazało się, że pomimo kilku zróżnicowanych etapów, walka była niezwykle zacięta i wyrównana. Do tego stopnia, że pojawił się problem z wyłonieniem ostatecznego zwycięzcy. Można powiedzieć, że był to bój do pierwszej krwi. Przedłużająca się dogrywka zakończyła się pomyłką jednej z drużyn, przechylając szalę zwycięstwa zaledwie o 1 pkt. na rzecz klasy III TR-H. Wybuch radości trudno było opanować i nikt nie próbował tego robić, bo to zasłużony przywilej laureatów I miejsca. Trudniej jest przyjąć gorycz porażki, zwłaszcza wtedy, gdy od wygranej dzieliło tak niewiele. Jednak uczniowie kl. IV TR-H wykazali się prawdziwą dojrzałością i wielkością, gdyż pomimo początkowego rozżalenia i niedosytu, świętowali później z nieskrywaną satysfakcją fakt, że tak naprawdę „wygrali wiedzę”. To największa sztuka: umieć wygrać - przegrywając. Wszyscy zostali nagrodzeni upragnionymi piątkami z języka polskiego, zwycięzcy otrzymali zaszczytny tytuł „Najbardziej oczytanej klasy” i potwierdzające to pamiątkowe plakietki oraz obietnicę Pani Dyrektor w sprawie dofinansowania klasowego wyjazdu do teatru. Wyróżnieni zostali także prawdziwi mistrzowie za wybitną znajomość „Lalki”, do tego elitarnego grona należą: Aleksandra Gryczkowska (kl.IV TR-H), Emilia Zalewska (kl. IV TR-H) i Patryk Turowski (kl. III TR-H).
Jestem bardzo dumna z obu klas i poczytuję sobie za zaszczyt możliwość współpracowania z młodymi ludźmi, którzy gotowi są podejmować ambitne wyzwania, nie obawiają się wysiłku, potrafią ze sobą współpracować. Mogę więc z pełnym przekonaniem stwierdzić, że w wojewodzińskim procesie o „Lalkę” nie było przegranych. Wszyscy wygraliśmy!

z podziękowaniami za piękną, wspólną przygodę czytelniczą Katarzyna Bielińska

spacer

Zaloguj się:

Użytkowników:
20
Artykułów:
310
Odsłon artykułów:
787434

Gościmy:

Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.